Το ανάχωμα που υψώνεται στη χώρα μας με τους εμβολιασμένους έναντι του κορoνοϊού πολίτες περιορίζει πλέον ολοένα και περισσότερο το κύμα της επιδημίας, με το αποτύπωμα να γίνεται πιο έντονο ημέρα με την ημέρα.
Και είναι αυτό το ανάχωμα που επιτρέπει ουσιαστικά τη μετάβαση σε ένα άλλο πεδίο, με περιορισμούς μεν αλλά και με βαθιές ανάσες ελευθερίας, αρχής γενομένης με τον εορτασμό του Πάσχα εντός ή εκτός των τειχών, αλλά αυστηρά σε επίπεδο Περιφερειακών Ενοτήτων, τη λειτουργία των εκκλησιών, τις οικογενειακές συγκεντρώσεις έως 12 άτομα, τις ελεύθερες διαδημοτικές μετακινήσεις αλλά και το άνοιγμα της εστίασης αμέσως μετά το Πάσχα.
Η πτωτική πορεία των νέων κρουσμάτων κορoνοϊού συνεχίστηκε και χθες, Μεγάλη Τετάρτη, καθώς ανακοινώθηκαν 2.781 κρούσματα έναντι 3.015 που είχαν ανακοινωθεί την αντίστοιχη ημέρα της περασμένης εβδομάδας.
Τα στοιχεία της τελευταίας εβδομάδας παρουσιάζουν κατά 15% μείωση στις νέες διαγνώσεις ενώ ο δείκτης θετικότητας διαμορφώνεται στο 4,5%. Οι νέες εισαγωγές στα νοσοκομεία είναι κατά μέσο όρο 462 την ημέρα, παρουσιάζοντας ήπια μείωση, η κάλυψη, όμως, των ΜΕΘ covid σε όλη την επικράτεια φτάνει στο 90%. Χθες έγιναν 554 εισαγωγές στα νοσοκομεία της επικράτειας και οι διασωληνωμένοι υποχώρησαν στους 805. Στα νοσοκομεία παραμένουν 5.271 ασθενείς με λοίμωξη covid, από τους οποίους οι 2.422 στην Αττική.
Η αποκλιμάκωση της επιδημίας φέρει πλέον και τη σφραγίδα των ειδικών της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων, αφού, χθες η καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας της Ιατρικής Σχολής Αθήνας και μέλος της Επιτροπής, κατά την καθιερωμένη ενημέρωση – που έγινε εκτάκτως λόγω της Μεγάλης Εβδομάδας την Τετάρτη αντί για την Παρασκευή- επισήμανε ότι τα σημάδια της πτωτικής πορείας του επιδημικού κύματος είναι ξεκάθαρα και ορατά, έπειτα από μία συλλογική, επώδυνη αλλά και συνειδητή προσπάθεια πολλών εβδομάδων στη χώρα μας.
![](https://www.editorial.gr/wp-content/uploads/2024/03/editorial-5-2.jpg)